top of page

Taşınma İpuçları

Taşınma arifesinde kafanı karıştıran ne yapmam gerekiyor sorularına cevap arıyorsan doğru yerdesin. Eşyaların taşınması bir günlük süreç olsa da, o noktaya kadar taşıdığın ve taşınacağın evindeki şahsi hazırlıklarının yanı sıra resmi prosedürler de yorucu olabiliyor. Ancak bu süreçleri en kısa yoldan ve mağdur olmadan halledebilmek için yapman gerekenleri öncelik sırasına göre bir liste haline getirebilirsin. Böylece zamandan büyük bir tasarruf sağladığın gibi sonrasında da oluşabilecek pürüzleri engellemiş olursun.

Gebze evden eve nakliyat

Şehirlerarası nakliye firmaları

Şehirlerarası evden eve Nakliyat

Evden Eve Nakliyat İstanbul

Ataşehir Evden Eve Nakliyat

Evden Eve Nakliyat Fiyat al

Evden Eve Nakliye

Evden Eve Nakliyat tavsiy

Muhtarlıktaki İşlemler, İkametgah değişikliği

Taşınma durumunu muhtarla paylaşman gerekmekte. O haneden başka bir yere alınacak ikametgahın için gerekli işlemleri muhtar sistemden kaydını silecek ve yönlendirme yapacaktır. Bu yönlendirme sonucunda ise yapman gerekenler, yeni evinin adresini gösteren sana ait bir kira sözleşmesi, tapu, fatura gibi resmi bir evrak edinerek İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gitmelisin. Burada ilgili memurun vereceği belgeyi yeni muhtara götürerek muhtarın size vereceği Form C belgesini edinin. Ardından bu belgeyi bina yöneticisine (varsa) vermen gerekmekte. Böylece sisteme kaydın tamamlanır.

20 gün içinde yeni ikametgahına taşındığını yeni muhtarına beyan etmen gerekmektedir. İlk 20 günü geçirmen durumunda 390 TL’lik para cezasına çarptırılırsın. Ardından da ceza katlanır. Muhtarlığa beyanda bulunman, seçmen bilgileri gibi önemli konularda sana ulaşılmasını kolaylaştırmaktadır.

Internet, Elektrik, Su ve Doğalgaz Abonelik Devirleri

Taşındığın evden çıkarken, faturalarınızı üzerinden sildirmen ve sana ait son borcu ödemen gerekmektedir. Aynı şekilde yeni taşınacağın evin için de fatura aboneliklerini üzerine almanız gerekmekte. Eğer devir söz konusu değilse, sayaçların alınması ve bedellerinin ödenmesi için de bir takım prosedürler gerekeceğinden bu işlemleri taşınmadan önce tamamlaman yararına olacaktır.    

İnternet devri için, abone merkeziyle ve kurumuzla görüşmen gerekmektedir. İnternetin gerekli işlemlerle yeni evine taşınabileceği gibi anlaşmana göre feshederek de yeni bir abonelik oluşturabilirsin. Taşınman durumunda kendi üzerindeki aboneliği diğer kişiye devretmek için de yine internet hizmeti aldığın şirketle görüşmelisin.

Elektrik, su ve doğalgaz devri için, kaçak kullanımların önüne geçmek adına hemen işlemleri başlatman gerekir. Bir önceki dönemden sayacın sağlam olup  olmadığı kaçak kullanımın gerçekleşip gerçekleşmediği gibi durumların aydınlatılması gerekir. Ardından adına eski aboneliğin kapatılması ve yeni evin için aboneliğin başlatılması için ilgili kurumuna başvurmalısın.

Internet, Elektrik, Su ve Doğalgaz Devri İçin Gerekli Evraklar Neler?

Devir için nüfus cüzdanı, mülkiyet bilgisini gösteren bir belge, kullanım yerinin abonelik numarasının yer aldığı bir eski fatura, zorunlu deprem sigortası ve banka hesabınıza ait bir IBAN numarası edinmen ve bu belgelerle başvuruya gitmen gerekir. Kiracı olarak taşınma durumlarında mülk sahibinin adı ve soyadı ile tüzel bir kişiyse vergi numarası, unvan bilgileri gibi temel bilgilerin beyan edilmesi zorunludur.

Abonelik açtırma işlemleri de konut ya da iş yerine bağlanma durumuna göre ücretlendirilir. Üzerinden sildireceğin bir abonelik için de dağıtım şirketine yazılı bir dilekçeye aboneliğin kapatılmasını istediğin tarihi de ekleyerek yine belgelerinle birlikte şahsen başvurman gerekmekte.

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Kira sözleşmesi, adliye salonları kiracı ve ev sahiplerinin açtığı hukuki davalarla dolup taşarken ev kiralarken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri.

Ev bizim yaşam alanımız ve en huzurlu olmamız gereken yerdir. Ne yazık ki her şey evi beğenip taşınma işlerini ayarlamakla bitmiyor. Bu noktalara gelmeden hemen önce hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını koruyan resmi bir protokol imzalamak çok önemli. Neticede her iki tarafın da karşıdaki kişiden belirli beklentileri ve her iki tarafın da bazı yükümlülükleri var.

Ev sahibi ile kiracı birbirlerini daha önceden tanıyor olsa bile oluşabilecek herhangi bir probleme karşı elde yazılı bir belge bulundurmak önemli. O halde kira sözleşmesi nasıl yapılır ve yapılırken nelere dikkat edilmelidir inceleyelim.

bottom of page